Attending the 2019 AGU Fall Meeting in San Francisco, December 9-13, 2019? Be sure to check out these C-DEBI-related sessions of interest:
Monday, December 9, 2019
8:00 – 12:20
Moscone South – Poster Hall
- B11H: Centennial Session: Biogeosciences at the Threshold of the Next Centennial: State of the Art and What We Still Need to Learn About Our Living Planet III Posters
Conveners: Durelle Scott (Virginia Polytechnic Institute and State University), Aditi Sengupta (University of Arizona), Benjamin N Sulman ((Princeton University), Dork L Sahagian (Lehigh University) - B11L: Filling the Gaps in the Sulfur Cycle: Using Modern Biotic and Abiotic Analogues to Understand Ancient Systems I Posters
Conveners: Cody Sheik (University of Minnesota Duluth), Kathryn M Schreiner (University of Minnesota Duluth), Sergei Katsev (University of Minnesota Duluth) - B11K: Exploring the Biotic Fringe I Posters
Conveners: Everett Shock (Arizona State University), Marshall Wayne Bowles (Louisiana Universities Marine Consortium), Elizabeth Trembath-Reichert (Arizona State University), Mark Alexander Lever (ETH Zurich, Department of Environmental Systems Science, Institute of Biogeochemistry & Pollutant Dynamics) - ED11B: Amazing Technologies and Capabilities That Contribute to STEAM II Posters
Conveners: Emily Law (Jet Propulsion Laboratory), Brian Hamilton Day (NASA Ames Research Center), Kristen J Erickson (NASA Headquarters), John S Taber (IRIS)
11:20 – 12:20
Moscone South – Hall D, Centennial Central
- U12D: Ingredients for Life
Conveners: Kanani K M Lee (Department of Geology & Geophy), Dominique Weis (University of British Columbia), Catherine Johnson (University of British Columbia), France Lagroix (Institut de Physique du Globe de Paris)
13:40 – 15:40
Moscone West – 3003, L3
- B14B: Centennial Session: Biogeosciences at the Threshold of the Next Centennial: State of the Art and What We Still Need to Learn About Our Living Planet II
Conveners: Durelle Scott (Virginia Polytechnic Institute and State University), Aditi Sengupta (University of Arizona), Benjamin N Sulman ((Princeton University), Dork L Sahagian (Lehigh University)
16:00 – 18:00
Moscone West – 3003, L3
- B13C: Centennial Session: Biogeosciences at the Threshold of the Next Centennial: State of the Art and What We Still Need to Learn About Our Living Planet I
Conveners: Durelle Scott (Virginia Polytechnic Institute and State University), Aditi Sengupta (University of Arizona), Benjamin N Sulman ((Princeton University), Dork L Sahagian (Lehigh University)
18:15 – 19:15
Moscone West – 2020, L2
- TH15D: EarthCube: A Community-Driven Cyberinfrastructure for the Geosciences–A Progress Report
Primary Contact: Lynne Schreiber (University of California San Diego)
Tuesday, December 10, 2019
8:00 – 12:20
Moscone South – Poster Hall
- P21E: Getting the Most Out of Astrobiological Data: Overcoming the Too Little, Too Rare, and Too Different Posters
Conveners: Diana Gentry (NASA Ames Research Center), Haley M Sapers (University of Western Ontario)
10:20 – 12:20
Moscone West – 3012, L3
- B22B: Global Biogeochemical Cycles as Drivers for Climate and Life Evolution Through Earth’s History I
Conveners: Flavia Boscolo-Galazzo (Cardiff University), Ernest Chi-Fru (Cardiff University), Gordon Neil Inglis (University of Bristol), Jamie Devereux Wilson (University of Bristol)
13:40 – 15:40
Moscone South – eLightning Theater II
- ED23E: Efforts to Improve and Support REU Internship Programs eLightning
Conveners: Valerie Sloan (National Center for Atmospheric Research), Gabriela Noriega (Southern California Earthquake Center, University of Southern California), Diane Y Kim (University of Southern California), Kenneth Voglesonger (Northeastern Illinois University) - V23A: Magmatic and Hydrothermal Activity of the Yellowstone Plateau, or, How I Learned to Stop Worrying and Love the Volcano I
Conveners: Karen M Luttrell (Louisiana State University), Michael P Poland (USGS), Madison Myers (Montana State University), Erin White (National Park Service)
13:40 – 18:00
Moscone South – Poster Hall
- B23J: Ecology of the Cryosphere: Biological and Environmental Interactions in Seasonally and Permanently Cold Ecosystems II Posters
Conveners: Megan Dillon (Lawrence Berkeley National Laboratory), Alexandra Contosta (University of New Hampshire Main Campus), Patrick Sorensen (Lawrence Berkeley National Laboratory), Neslihan Tas (Lawrence Berkeley National Laboratory) - ED13C: Advancing Access to Undergraduate Research Through Course-Based Undergraduate Research Experiences (CUREs): Models, Access, and Adoptability I Posters
Conveners: Mark Lord (Western Carolina University), Kristina J Walowski (Middlebury College), Jeffrey G Ryan (University of South Florida) - OS23C: Cold Seeps of the Eastern Pacific: New Technologies Yield New Perspectives on the Biogeochemical Processes of a Well-Studied Subduction Margin I Posters
Conveners: Richard Camilli ((Woods Hole Oceanographic Institution), Lori L Summa (Rice University, Woods Hole Oceanographic Institution), Erik E Cordes (Temple University), Benjamin Ayton (Massachusetts Institute of Technology)
18:15 – 19:15
Moscone West – 2005, L2
- TH25C: Supporting Top Researchers from Anywhere in the World: Funding Opportunities from the European Research Council
Primary Contact: David Krasa (European Research Council)
16:00 – 18:00
Moscone South – 303-304, L3
- U24B: The Asahiko Taira International Scientific Ocean Drilling Research Prize Ingredients for Life
Conveners: Karen G Lloyd (University of Tennessee), Judith A. McKenzie (ETH-Zurich), Awardee: Beth Orcutt
Wednesday, December 11, 2019
8:00 – 10:00
Moscone South – 151, Upper Mezz.
- V31B: Hydrothermal Systems in 4-D I
Conveners: Tobias Walter Höfig (Texas A&M University), Frieder Klein (Woods Hole Oceanographic Inst.), Susan E Humphris (WHOI), Emily H.G. Cooperdock (Woods Hole Oceanographic Institution)
10:20 – 12:20
Moscone South – 151, Upper Mezz.
- V32B: Hydrothermal Systems in 4-D II
Conveners: Tobias Walter Höfig (Texas A&M University), Frieder Klein (Woods Hole Oceanographic Inst.), Susan E Humphris (WHOI), Emily H.G. Cooperdock (Woods Hole Oceanographic Institution)
13:40 – 18:00
Moscone South – Poster Hall
- V33E: Hydrothermal Systems in 4-D III Posters
Conveners: Tobias Walter Höfig (Texas A&M University), Frieder Klein (Woods Hole Oceanographic Inst.), Susan E Humphris (WHOI), Emily H.G. Cooperdock (Woods Hole Oceanographic Institution)
Thursday, December 12, 2019
8:00 – 10:00
Moscone South – 151, Upper Mezz.
- DI41B: Quantities, Movements, Forms, and Origins of Carbon and Other Volatile Elements in Earth and Planetary Bodies I
Conveners: Craig M Schiffries (Carnegie Institution for Science), Marie Edmonds (University of Cambridge), Michael Forster (Macquarie University), Chenguang Sun (Brown University)
8:00 – 12:20
Moscone South – Poster Hall
- B41H: Global Biogeochemical Cycles as Drivers for Climate and Life Evolution Through Earth’s History II Posters
Conveners: Flavia Boscolo-Galazzo (Cardiff University), Ernest Chi-Fru (Cardiff University), Gordon Neil Inglis (University of Bristol), Jamie Devereux Wilson (University of Bristol) - P41C: The New Mars Underground 2.0: Toward a 3-D Understanding of the Martian Crustal Subsurface III Posters
Conveners: Vlada Stamenkovic (Jet Propulsion Laboratory), Nina Lanza (Los Alamos National Laboratory), Kris Zacny (Honeybee Robotics), John F Mustard (Brown University)
12:30 – 13:30
Moscone West – 3005, L3
- TH43D: Centennial Early-Career Scientist Forum
Primary Contact: Caitlyn A Hall (Arizona State University)
13:40 – 15:40
Moscone West – 2002, L2
- OS43A: Fluid Migration and Gas Hydrate Systems in Continental Margins I
Conveners: Christian Berndt (GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel), Sverre Planke (Volcanic Basin Petroleum Rsch)
Moscone South – 213-214, L2
- P43B: The New Mars Underground 2.0: Toward a 3-D Understanding of the Martian Crustal Subsurface I
Conveners: Vlada Stamenkovic (Jet Propulsion Laboratory), Nina Lanza (Los Alamos National Laboratory), Kris Zacny (Honeybee Robotics), John F Mustard (Brown University)
13:40 – 18:00
Moscone South – Poster Hall
- PA43C: Ocean Exploration: Communication and Outreach About Uncovering Earth’s Secrets from the Seafloor and Beyond Posters
Conveners: Sharon K Cooper (Lamont Doherty Earth Observatory), Carol Cotterill (British Geological Survey), Karen Romano Young (Self Employed), Douglas Harned (FilmAxis.org)
16:00 – 18:00
Moscone West – 3005, L3
- B44C: Microbial Metabolisms and Biogeochemical Processes in Earth’s Subsurface I
Conveners: James Andrew Bradley (University of Southern California), Cara Magnabosco (Simons Foundation), Nagissa Mahmoudi (McGill University)
Moscone South – 213-214, L2
- P44B: The New Mars Underground 2.0: Toward a 3-D Understanding of the Martian Crustal Subsurface II
Conveners: Vlada Stamenkovic (Jet Propulsion Laboratory), Nina Lanza (Los Alamos National Laboratory), Kris Zacny (Honeybee Robotics), John F Mustard (Brown University)
Friday, December 13, 2019
8:00 – 12:20
Moscone South – Poster Hall
- EP51D: Earth 4-D: A Deep Dive into the Habitability of the Blue Planet II Posters
Conveners: John F Mustard (Brown University), Magdalena R Osburn (Northwestern University), Haley M Sapers (University of Western Ontario) - OS51B: Advances in Understanding Seafloor Volcanism and Life: Axial Seamount: A Wired Submarine Volcano Observatory I Posters
Conveners: Deborah S Kelley (University of Washington Seattle Campus), William W. Chadwick (NOAA PMEL Earth Ocean Interactions Program) - V51G: Izu-Bonin-Mariana Arc System: Synthesis and Remaining Questions II Posters
Conveners: Susan DeBari (Western Washington University), Charles Geoffrey Wheat (NURP/ Univ Alaska), Shuichi Kodaira (Yokohama National University), Julie Prytulak (Imperial College London)
13:40 – 18:00
Moscone South – Poster Hall
- B53L: Microbial Metabolisms and Biogeochemical Processes in Earth’s Subsurface II Posters
Conveners: James Andrew Bradley (University of Southern California), Cara Magnabosco (Simons Foundation), Nagissa Mahmoudi (McGill University) - B53G: Exploring Microbial Ecosystems Using Cutting-Edge Advances in Isotope and Omics Analyses II Posters
Conveners: James Moran (Pacific Northwest National Laboratory), Paul Dijkstra (Northern Arizona Univ), Steven Blazewicz (Lawrence Livermore National Laboratory) - B53O: Mapping Biodiversity Through Space and Time: Integrating Sedimentary DNA, Metagenomics, Phylogenetics, and Ecological Approaches to Resolve Biodiversity Gaps II Posters
Conveners: Sarah E Crump (University of Colorado at Boulder), Emily Jane McTavish (University of California Merced), Trisha Spanbauer (University of Toledo, University of Texas at Austin), Kyle Copas (GBIF Secretariat)
16:00 – 18:00
Moscone West – 3009, L3
- EP54B: Earth 4D: A Deep Dive into the Habitability of the Blue Planet I
Conveners: John F Mustard (Brown University), Magdalena R Osburn (Northwestern University), Haley M Sapers (University of Western Ontario)
Moscone South – 153, Upper Mezz.
- V54B: Izu-Bonin-Mariana Arc System: Synthesis and Remaining Questions I
Conveners: Susan DeBari (Western Washington University), Charles Geoffrey Wheat (NURP/ Univ Alaska), Shuichi Kodaira (Yokohama National University), Julie Prytulak (Imperial College London)
See also the Deep Carbon Observatory’s AGU Fall Meeting Guide and consider attending IODP’s AGU Town Hall, ICDP’s Town Hall, and OOIFB’s Town Hall. and Missing a session of interest? Let us know.